Kære alle
Mens vi alle sammen venter på at kunne komme til at spille basket igen, får I her et nyhedsbrev fra bestyrelsen. Vi har netop afholdt et virtuelt bestyrelsesmøde, hvor vi blandt andet kiggede fremad mod den kommende sæson.
Planen for næste sæson
Den vigtigste opgave lige nu er at finde gode trænere til de hold, der skal have nye trænere fra næste sæson. Vi er i dialog med forskellige kandidater, og vi hører som altid også gerne fra jer, hvis I enten selv har mulighed for at stille op som trænere, eller hvis I har et bud på en oplagt kandidat. Vi melder naturligvis planen ud, lige så snart den er klar.
Haltiderne i kommunen er som altid en udfordring, og også her gør vi alt, hvad vi kan, for at få planen til at hænge sammen.
Generalforsamling 28. april
I starten af april vil I også modtage en indkaldelse til generalforsamlingen i klubben, der er sat til tirsdag 28. april. Gennemførelsen af generalforsamlingen afhænger naturligvis af corona-situationen, men foreløbig indkalder vi som planlagt.
Information fra DBBF
På Danmarks Basketball Forbunds hjemmeside kan du læse mere om, hvad corona-situationen betyder for basket i Danmark. Ud over at resten af sæsonen i Basketligaen og Dameligaen er annulleret, er seneste nyt, at alle øvrige rækker (inkl. 1. division, 2. division, øvrige seniorrækker, øvrige ungdomsrækker Mester/A/B, Grand Prix m.v.) lukkes ned nu, og at alle eventuelle slutspil i disse rækker annulleres. Endelig beslutning omkring eventuel afvikling af UDM i en eller anden form, er udskudt til april. Læs mere her.
Vi følger naturligvis med i de informationer og instrukser, vi modtager fra både myndigheder og DBBF, og derfor er såvel turnering som træning suspenderet indtil videre.
Trivselsundersøgelse
Uafhængigt af corona-situationen er DBBF i gang med at undersøge unges (12-20 år) trivsel i idræt. Helt konkret ønsker DBBF sammen med Københavns Universitet at finde ud af, hvad der får de unge til at fortsætte til idræt. Resultaterne vil give konkret viden om, hvordan man via holdmiljø og træneradfærd i foreningerne kan øge trivsel, motivation og fortsættelse i idræt, og dermed mindske frafaldet. Du kan læse mere og deltage i undersøgelsen her. Vi opfordrer jer til at deltage, så DBBF også kan få jeres input med.
Klubtøj
Klubbens leverandør af klubtøj, Sportyfied, har været nødt til at udskifte vores spillerdragt i flere omgange på grund af leveringsproblemer fra deres leverandører, men nu er der ifølge Sportyfied fundet en mere varig løsning, og den nye spillerdragt vil snart være tilgængelig i klubbens webshop.
Der er ifølge Sportyfied heldigvis ikke blevet indkøbt så mange spillerdragter af den udgave, som endte med at blive midlertidig. Men har man købt én af disse spillerdragter, er der mulighed for at få en god pris på den nye dragt, hvis man ønsker at skifte. I så fald skal man kontakte Sportyfied og aftale nærmere.
Vi har gjort Sportyfied opmærksom på, at det ikke er optimalt, at vi har måttet skifte dragter nogle gange, og det beklager de naturligvis. Vi håber, at de fleste hold har købt ind samlet, så holdene spiller i ens dragter, og at de hold, der snart skal købe nye dragter, lige afventer, at den nye dragt kommer til salg i webshoppen.
Vær i øvrigt opmærksom på, at der er kommet en flot Vipers-drikkedunk, og der er også snart nye sokker på vej i webshoppen, som I kan handle i her.
Ny henvisningsaftale med Lokalbolig
Seneste nyt fra klubbens kommercielle udvalg er, at der nu også er lavet en henvisningsaftale med Lokalbolig Lyngby-Virum. Hvis man som boligkunde nævner, at man er fra Virum Basketball Klub, modtager klubben 5000 kroner ved salg af huset. På den måde kan du være med til at støtte klubben.
Der er lavet en tilsvarende aftale med Skjern Bank, og der er flere aftaler på vej. Stor tak til de frivillige i det kommercielle udvalg og til alle jer, der støtter klubben via aftalerne!
Corona og hjemmetræning
Vi ved det efterhånden alle sammen godt – at vi skal holde afstand, vaske hænder, undgå store forsamlinger og så videre. Men husk at man sagtens kan løbe en tur, spille på en kurv derhjemme eller på én af de udendørs kurve i nærheden, eller følge nogle af de mange hjemmeøvelser, som blandt andet DGI har lavet. Du kan få inspiration her. Der er også forskellige hjemmeøvelser på DGI Basketballs Facebook-side her. Det er vigtigt at holde formen ved lige, så vi er klar til at spille basket igen, når Danmark åbner igen.
Til sidst vil vi bare ønske jer alle sammen alt det bedste frem til vi ses igen. Pas på hinanden, husk at bevæge jer og følg retningslinjerne fra myndighederne.
Vi glæder os til at se jer alle sammen snart igen!
Mange hilsner fra
Bestyrelsen